Moderní technologie v krásném původním sále Přírodovědecké fakulty

K příležitosti stého výročí zřízení samostatné Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se její Velká geologická posluchárna na pražském Albertově dočkala rozsáhlé rekonstrukce. Ta je unikátní svým pojetím, kdy na začátku stálo zadání investora obnovit estetiku sálu v původní podobě z roku 1921, avšak s designem a funkcionalitou moderních konferenčních sálů.

Bylo tomu tak i v případě projektu osvětlení, který jsme vytvářeli ve spolupráci s architektem Vítem Domkařem, autorem této rekonstrukce. Původní repasovaná historická svítidla byla doplněna o světelné LED zdroje s vysokou životností. Ty bylo nutné doplnit o svítidla s dostatečným výkonem pro osvětlení lavic s maximální světelnou pohodou a možností řízení jednotlivých svítidel nebo jejich skupin.

Celkové osvětlení zajišťují podhledová vysoce cloněná svítidla Blade R, která jsou při pohledu na strop v podstatě neviditelná, a přesto jsou schopna zajistit požadované hodnoty osvětlenosti i přes montážní výšku až 10 metrů. Zadavatelem byla požadována osvětlenost 750 lx, což se nám podařilo s přehledem splnit a současně zajistit vynikající zrakovou pohodu bez nepříjemného oslnění

Pro osvětlení tabule a prostoru katedry jsme zvolili podhledová svítidla Laser Blade s dvojitou výklopnou optickou částí pro přesné nasměrování světla. Před instalací bylo třeba počítat s montáží svítidel do akustického podhledu z barrisolu a tak nám pan Karvánek ze společnosti CS Lion Praha / www.barrisol.cz vyrobil speciální nosnou konstrukci pro jednotlivá svítidla. Tento snížený podhled je doplněn o nepřímé osvětlení pomocí LED pásků umístěných po jeho obvodu.

Pro případný servis a údržbu bylo nutné vyřešit montážní výšku až 10 metrů a tak jsme zvolili možnost umístění napájecích transformátorů stropních svítidel do prostoru půdy nad posluchárnou.

Boční schodiště jsou přisvětlena ze stěn, kdy část svítidel je napojena na nouzový bateriový systém. Použitá vestavná svítidla typu Walky byla dodána v atypické barvě akustických stěn, přímo od výrobce iGuzzini. Stejně tak je tomu i u svítidel přisvětlujících středové schodiště, která jsou zapuštěná do bočnic lavic.

Celý systém je řízen prostřednictvím protokolu DALI, umožňující vytvářet různé světelné scény.

Autorem řešení interiéru, prostorové akustiky a AV techniky je společnost AVETON. Celý proces řídila a koordinovala sama Přírodovědecká fakulta UK.

“Blade R – více výhod v jediném svítidle”

Podhledový systém Blade R, přesahuje možnosti osvětlení. Postará se o bezpečnost, zábavu ale i udržitelnost. Světlo můžete doplnit detektorem kouře, reproduktorem, pohybovým čidlem, nouzovým světlem, bezpečnostní kamerou atd. Jednotný tvar svítidel, špičkový design s výjimečným optickým systémem a integrace technologických prvků zaručuje zvýšení estetického vzhledu stropních povrchů i celého interiéru.

All In One. Objevte tuto novou řadu
https://www.iguzzini.com/blade-r/

Co dalšího se děje v Etně?