Památník národního písemnictví – Důstojný komplex pro prezentaci české literatury

Typ realizace
Muzea a galerie

Místo realizace
Praha

Rok
2023

Architekt
Václav Šuba, Jakub Červenka / studio Objektor

Osvětlení Památníku národního písemnictví

Nová stálá expozice Rozečtený svět představuje v deseti tematicky zaměřených výstavách sbírku Muzea literatury (Památníku národního písemnictví). Literatura je v expozici představena ukázkami literárních děl jak ve formě rukopisů, tak knihami, filmovými adaptacemi, videoartem, zvukovými nahrávkami, výtvarnými díly i trojrozměrnými předměty.

Architektonický návrh nové stále expozice Památníku národního písemnictví, vytvořený ve studiu Objektor, aktualizuje princip dlouhodobých výstav optikou současného návštěvníka. Prostory prvorepublikové vily architektonicky artikuluje pro jednotlivá témata expozice.

Osvětlení expozic

Ve vitrínách jsme měli možnost využít skvělých vlastností svítidla Laser Blade XS. Podhledové svítidlo velmi malých rozměrů je speciálně navržené pro dosažení rovnoměrného rozložení světla na stěně a minimalizuje nežádoucí efekty jako jsou ostré stíny nebo přílišný kontrast. Zároveň je vybaveno optickým systémem Longitudinal Glare Control (LGC), který výrazně snižuje boční oslnění. Dále jsou v expozicích použita reflektorová svítidla Palco a View.

Muzeum literatury získalo třetí místo v Národní soutěži muzeí Gloria musealis 2022 v kategorii Počin roku.


Kompletní fotogalerie realizace

Projekt osvětlení pro Památník národního písemnictví vypracoval

Libor Majer

LIGHTING ENGINER

Produkty z realizace