Osvětlení expozic Armádního muzea Žižkov

Nové osvětlení expozic Armádního muzea rozjasnilo historii vojenství

Typ realizace
Muzea a galerie

Místo realizace
Praha

Rok
2023

Architekt

Osvětlení expozic Armádního muzea Žižkov a jeho realizace

Kompletní realizace zahrnovala osvětlení expozic, slavnostního a provozního osvětlení, stejně tak i projekční, koordinační a instalační činnost celé osvětlovací soustavy. Realizované osvětlení expozic lze rozdělit na vnitřní osvětlení výstavních vitrín a osvětlení exponátů umístěných v prostorech expozice.

Osvětlení expozic – vitríny

Ve většině případů jsme do vnitřní konstrukce vitrín instalovali lištový systém na malé napětí. Pro dosažení požadovaného efektu byla použita směrovatelná bodová svítidla v kombinaci s pevnými asymetrickými svítidly s optikou typu „wall washer“.

Tato kombinace lištového systému a svítidel s různými optickými systémy zajistí dostatečnou variabilitu pro kvalitní expoziční osvětlení u rozměrově i koncepčně odlišných vitrín ve všech expozicích muzea. Napájecí lištový systém umožňuje umístění svítidel ve vhodných pozicích v horních i bočních částech vitrín. Samostatně programovatelné DALI transformátory pro napájení lištového systému u každé z takto řešených vitrín rozšiřují variabilitu systému o možnost nastavení intenzity osvětlení u každého jednotlivého svítidla zvlášť.

Díky zvolené kombinaci plošných „wall washer“ svítidel kombinovaných s bodovými svítidly bylo možné dosáhnout požadovanou intenzitu osvětlení každého exponátu i z pohledu ochrany exponátů a zároveň dosáhnout ideální světelné atmosféry uvnitř vitríny a prostoru jako celku.

Ve vitrínách Vojenského historického ústavu je instalováno cca 700 m lištového systému a 1160 kusů nízkonapěťových lištových svítidel. Celý systém napájí 257 elektronických transformátorů DALI. Programování svítidel probíhalo lokálně po jednotlivých vitrínách a jednotlivých svítidlech v návaznosti na vhodné rozmístění a nasměrování svítidel. Nadřazený řídící systém, který zajišťuje provoz expozic, pak vitríny pouze zapíná a vypíná dle stanoveného harmonogramu provozu muzea.

Osvětlení expozic – EXPONÁTY

Pro osvětlení exponátů umístěných mimo vitríny, osvětlení popisek doprovodných textů a dalších prvků byl navržen systém tříokruhových DALI lišt a stmívatelných expozičních svítidel. Rozmístění lištového systému je navrženo s ohledem na vhodné úhly svícení konkrétních objektů tak, aby byl minimalizován vznik stínů a odlesků. Pro dotvoření celkové atmosféry jednotlivých expozic jsou použity barevné filtry. Pro zvýraznění některých prvků jsou použita svítidla s ořezovým mechanismem, který dokáže ostře ohraničit osvětlovaný objekt od méně osvětleného okolí.

Celkem bylo v prostorech expozic instalováno více než 1000 m lištového systému, do kterého bylo nainstalováno přes 880 kusů lištových expozičních svítidel s manuální regulací intenzity a s různými optickými systémy dle charakteru jednotlivých osvětlovaných objektů.

Pro potřebu úklidového a provozního osvětlení byl tříokruhový lištový systém doplněn přibližně o 300 kusů lištových svítidel s velmi širokou charakteristikou vyzařování napojených na řídící systém DALI. Tato svítidla zajišťují dostatečnou intenzitu osvětlení pro potřebu servisních prací, úklidu, instalace exponátů a manipulace s nimi v prostoru expozic.

Rekonstrukce komplexu Armádního muzea Žižkov

Po čtyřleté rekonstrukci otevřel v říjnu 2022 Vojenský historický ústav komplex Armádního muzea Žižkov. Současná podoba muzea nabízí spoustu novinek a unikátních řešení. Téměř 5 000 metrů čtverečních nových expozic ve čtyřech podlažích, kompletně zastřešenou dvoranu, kavárnu s panoramatickým výhledem na Prahu a mnoho dalšího. Nezměnila se však jedna důležitá věc, pro veřejnost zůstává nadále vstup zdarma.

Kompletní fotogalerie realizace

Pro VHÚ doslova dýchal

Ing. Tomáš Moravec je naším profesionálem v oblasti osvětlovací techniky a projektování osvětlení. Již od samého začátku se věnoval přípravám projektu osvětlení expozic armádního muzea Žižkov. Vytvořil koncepci, která měla dokonale podpořit výkladový charakter muzea a zároveň umocnit atmosféru jednotlivých expozic.

Po důkladné přípravě skvěle koordinoval realizace nasvícení a pracoval s velkou precizností a pečlivostí, aby každá expozice byla osvětlena do poslední „frčky“. Díky jeho zkušenostem a odborným znalostem se podařilo vytvořit osvětlení, které dokonale zhmotnilo představy zadavatele.

Ing. Tomáš Moravec

TECHNICKÝ ŘEDITEL

Produkty z realizace