Hračky z Fatry a Port X na Designbloku

7. 10. 2013

Protože v těchto dnech probíhá v Praze Designblok, svátek designu a dobré architektury, přinášíme vám hned dvě realizace které jsme v souvislostí s touto akcí realizovali.

Hračky z Fatry Napajedla se prezentují na Designbloku

Společnost Fatra, založená v roce 1935 v Napajedlích, se vrací ke své světově úspěšné tradici výroby plastových hraček. Dnes jsou její hračky opět žádané u nás i v zahraničí, a to nejen rodiči pro jejich nadčasovost a půvab, ale i samotnými dospělými jako designové retro objekty do interiéru a v neposlední řadě také sběrateli. Designbloku se Fatra účastní poprvé, a to ve velkém stylu. Ve své velkoryse pojaté expozici v Superstudiu na Nákladovém nádraží Žižkov, již navrhl Jerry Koza z Ateliéru SAD, ukáže jak rozšířenou reedici, tak nové hračky. Zároveň pro Galerii umění pro děti v Kafkově domě, v němž probíhá Openstudio Designbloku, vytvořila pod taktovkou designérky Anny Kozové ve spolupráci s Petrem Niklem dětský koutek, v němž na návštěvníky a jejich ratolesti čeká nejedno hravé překvapení. Nadčasový design Libuše Niklové Hračky Libuše Niklové, jež v rámci cen Czech Grand Design 2011 vstoupila do Síně slávy českého designu, zaznamenávají v posledních letech velký úspěch. Zároveň Fatra letos dala volnou ruku současným českým designérům, kteří pro ni navrhli jedinečnou kolekci nafukovacích hraček. Kurátorka projektu Tereza Bruthansová vybrala čtveřici našich předních designérů, kteří mají k hračkám od Fatry, především těm od paní Niklové blízko: „Iniciovala jsem tento projekt, neboť mi to přišlo jako další logický krok poté, co jsme díky retrospektivě a knize o Libuši Niklové vzbudili v lidech velký zájem o její dílo. Nejprve nechal Petr Nikl, syn designérky ve Fatře ‚vstát z mrtvých‘ Buvola. Po jeho úspěchu Fatra začala vyrábět znovu i jeho další ‚kolegy‘ - Žirafu a Slona a nyní ještě další zvířátka z této jedinečné série dětských sedacích hraček. Takže dnes nastal čas paralelně s touto reedicí dát slovo též současným designérům. Jan Čapek i Anna a Jerry Kozovi již hračky v minulosti navrhovali. Grafická designérka Zuzana Lednická (mimochodem původně vystudovala obor hračka) žije dílem Niklové již několik let, neboť právě ona je autorkou vizuální podoby jak monografie, tak výstav o ní. Všichni mají více než jednoho potomka, takže dětský svět důvěrně znají.“

První port už roste

Přístav splněných snů o svobodném bydlení či podnikání na vodě už dostává své reálné obrysy. Hausbót, dům na vodě, plovoucí showroom či kanceláře či relaxační prostor - ať už to pojmenujeme jakkoliv, pořád jde o myšlenku jedinečného designového mobilního zařízení PORT X. Tento historicky první vyrobený kus pak bude sloužit jako showroom celého konceptu PORT X. Jde o moduly propojené vedle sebe, jež vytvoří prostor více než stovky metrů čtverečních. Objekt hausbótu se skládá ze dvou samostatných částí. Ponton, na kterém jsou umístěny moduly užitné části, zajišťuje stabilitu a mobilitu Portu X v případě tažení lodí. Objekt se může přemisťovat dle požadavků majitele a aktuálních možností kotvení na toku řeky. V případě ohrožení lze táhnout do ochranného přístavu.

Výškový rozdíl mezi břehem a PORT X je řešen mobilní lávkou. Celý objekt je bezbariérový, výška podlah tvoří jednu rovinu ve všech místnostech. PORT X je jednopodlažní, má obdélníkový tvar s pultovou střechou. Sestává z 3-6 segmentových dílů – modulů. Pomocí lávky je možné propojit více modulárních objektů. Jednotlivé segmenty jsou vyrobeny z kompozitového sendviče, který tvoří několik vrstev laminátu a tepelné izolace. Segmenty mají tvar „C“ v průřezu, je tedy spojena podlaha, boční stěna a strop. Ve stropě jsou umístěny plastové střešní světlíky, které prosvětlují místnosti a zajišťují jejich větrání. Všechny světlíky lze otevřít a díky LED páskům, kterými jsou lemovány jejich hrany, plní i funkci svítidel. Vnitřní prostor je rozdělen SDK příčkami. V prostoru je navržen modřínový obklad. Ten je použit na podlahu, strop i stěny. Obytné místnosti mají výhled orientovaný převážně na vodní plochu. Fasáda na této straně je prosklená s otevíratelnými francouzskými okny umožňujícími vstup na terasu. Na fasádě orientované k břehu jsou umístěny pouze vstupní dveře. Na bočních stěnách fasády jsou pevně zasklené okenní otvory. Ladné křivky PORTu X vznikaly pod rukama architektů z Atelieru SAD. Základ tohoto atelieru tvoří osobnosti dvou designérů Adama Jirkala, Jerryho Kozy a inženýra Tomáše Kalhouse.